PROGRAM

Vážení potenciální účastníci Domesticonu, je nám to moc líto, ale ročník 2020 musíme bohužel zrušit bez náhrady :(
Škola na základě důrazného doporučení ministerstev školství a zdravotnictví zrušila všechny akce, a ostatní podobná zařízení a organizace na tom budou obdobně.
Zachovejte nám přízeň, věříme, že plánované přednášky a tousty bude možné přenést do dalšího ročníku (dobrá, tousty a šunku možná koupíme čerstvé :)
Do té doby vám přejeme hlavně hodně zdraví a doufáme, že se příští rok opět shledáme, tentokrát snad už bez podobných nečekaných komplikací.
Vaši Orgové

Program 2020, ať víte proč přijet :)

Martin „Ozzy“ Chlebek „Peloponéské války: válka na moři“
„…nakonec byly Athény poraženy v bitvě u Aigos Potamoi,“ to si asi všichni pamatujeme ze školních lavic. Ale co všechno se za touhle jednou větou skrývá? Jak mohl peloponéský spolek porazit námořní velmoc, jakou byly Athény? Jak může uražený penis ohrozit vaši námořní expedici? A co na to Perská říše?

Michael Bronec „Co nového doma u Třech kapitánů?“

Leonard Medek POETICKÝ KOUTEK STRÝCE LEONARDA, DÍL DRUHÝ
„Stejně jako loni, i tentokrát vás hodlám krmit verši. Letos se však nesoustředím na jednoho básníka, nýbrž na jedno společné téma – a řeč bude o nedostatečně mrtvých…“

Darth Zira „Mýty a fakta o Bílé Hoře – letos máme 400. výročí“

Věra Mertlíková „Dámy v sedle“
Touha vyrovnat se mužům. Zábava. Sport. Boj. Anebo jen obyčejný logistický problém, kterak dámu přepravit z bodu A do bodu B.
Důvodů, proč ženy jezdí na koni, je mnoho. A způsobů, jak to dělají, ještě víc. Seznámíme se s jezdeckými technikami bájných Amazonek, vznešených královen i cirkusových krasojezdkyň. Poznáme historií dámského sedla a nahlédneme pod pokličku intimních tajemství Kateřiny Veliké a Marie Terezie. Jinými slovy – dnes budou dámy na koni!

Věra Mertlíková „Ve stínu Terpsichoré“
Hrdinové našich příběhů bojují. Milují. Umírají.
A také tančí jako bodnutí včelou.
Chceš být jako oni? Přidej se k nám! Je čas provětrat slepená peříčka. Dosti bylo posedávání v koutě – dnes se bude tančit všude! Nauč se pár jednoduchých kroků a oslň celý sál! Čekají na tebe tance z dob dávno minulých, upravené tak, aby je bylo možné snadno zatančit na nápovědu. Doporučená výbava: nohy, pohodlné botky a dobrá nálada.

Jitka „Kaeri“ Švubová „Když mladý nezadaný a pohledný milionář pláče jako želva aneb Škola tvorby a vstřebávání romantického škváru“
Romantická literatura a filmy/seriály jsou často považovány za pokleslý žánr, jehož konzument by neměl intelektem příliš převyšovat pytel kladiv. A možná právem. A nebo ne? Odhoďte Hemingwaye a předsudky a pojďte se podívat, jak se dá červená knihovna nebo filmotéka povznést nad úroveň takového toho běžného domácího kýče a nebo jak ji naopak jednou dobře cílenou ranou sestřelit do bažiny totálního nevkusu, který není ani dostatečně špatný na to, aby byl dobrý. Jen bacha, aby se do vás náhodou nezahleděla propast!

—————————————————-
Program 2019, čistě z nostalgie…

PÁTEK:
19:30 -20:00 ZAHÁJENÍ

20:00-21:00 ZEMĚ V HLUBINÁCH ČASU (ALEX) – Podíváme se na to, jak divná byla naše planeta v průběhu geologického času. Kontinenty se pohnou, atmosféra se vydá do kyslíkového baru a možná přiletí i asteroid.

21:00-??? SKUTEČNÝ HORNBLOWER (OZZY) – Pojďme se chvilku plavit po mořích za napoleonských válek… Ač C. S. Forester nikdy veřejně nepřiznal, kdo byl předobrazem jeho slavné literární (a později i seriálové) postavy, Hornblowerova dobrodružství jsou evidentně inspirována reálnými postavami a jedna z nich vyčnívá více, než ostatní: admirál Sir James Alexander Gordon, GCB.

 

SOBOTA:
9:00-10:00 RANÍČEK

10:00-11:30 POSTAPO LITERATURA (WERE) – Svět se nachází na pokraji svého konce. Jenže každý si tento konec představuje zcela jinak. Přijde zánik lidstva z rukou lidí, přírodní katastrofy nebo snad vetřelců? Každý autor knih má na toto svůj názor. Ráda bych Vám proto představila pár velmi zajímavých knih na toto téma a pár zajímavých faktů, kde tento žánr můžeme ještě najít.

12:00 – 13.30 VESELÉ HISTORKY Z TVORBY TŘÍ KAPITÁNŮ (MICHAEL) – Mám rád filmy Jackieho Chana a vždycky mě baví, jak na konci během titulků vidíme, kde všude si dokázal během natáčení trozbít hubu. Tohle asi nebude TAK zábavné, ale v zásadě podobné.

13:30-15:00 POETICKÝ KOUTEK STRÝCE LEONARDA (LEONARD) – Netěšte se na všeliké -ismy ve volném verši; nemám je rád. Netěšte se ani na nyvé vzdychání lyriků. Budu do vás cpát hutnou epiku, která má o čem vyprávět – a začneme Viktorem Dykem, o kterém jste se všichni učili ve škole, leč pochybuji, že ho mnoho z vás doopravdy zná…

15.00-16.30 VÁCLAV IV. (DARTH ZIRA) – Jedna z nejkontroverznejších postav české historie, o které existuje víc smyšlenek a mýtů než fakt. Podle jedněch to byl dobrý, spravedlivý a přímo „lidový“ král, podle druhých naopak neschopný opilec, tyran a vztekloun, co se neštítil ani poskvrnit si ruce vraždou. Jak to tedy bylo doopravdy? Vážně chodil po pražských hospodách v doprovodu kata a svou manželku podváděl s lazebnicí Zuzanou? Mučil osobně svatého Jana Nepomuckého? Jaký měl skutečně vztah k Mistru Janu Husovi? A nakolik si rozuměl se svým nevlastním bratrem Zikmundem?

17:00-19:00 VEČEŘE V HOSPODÁCH

19:30-21:00 RYTÍŘ A KŮN (VĚRA M.) – KŮŇ A JEHO RYTÍŘ (VĚRA M.)
Jsou to hrdinové. Výkvět středověké společnosti, elitní válečníci, kterým se nikdo nevyrovná. Avšak co by byl rytíř bez oře tak vznešeného?
Kůň je věrným průvodcem člověka. A občas i Achillovou patou autorů fantastiky. Co je třeba vědět, než necháte postavu usednout na koňský hřbet? Na vážné nevážné přednášce autorky historické fantastiky Věry Mertlíkové vás mimo jiné čeká:
- hipologické minimum
- pár slov o středověkém jezdectví a vozatajství
- „To zvíře mluví!“ – galerie koňských hrdinů z rytířských písní a legend
Pravda a fikce aneb Proč nemůžu nasedat na koně jako Legolas?
Vítáni jsou všichni, kdo mají rádi historii, fantastiku, koně nebo jen dobrou zábavu!

21:00-22:30 ÚVOD DO SVĚTA KOLA ČASU (JARMILA) – Kolo času od Roberta Jordana je mohutná epická fantasy série, která stojí za přečtení. Na podzim se podle ní začne natáčet seriál, je tedy nejvyšší čas dozvědět se něco o jeho předloze, pokud jste ji nečetli – ať už máte v úmyslu ji číst nebo se jen těšíte na seriál, tato přednáška by vám mohla poskytnout malý (a téměř spoiler-free) náhled do světa onoho veledíla.

22:30-23:00 VYHODNOCENÍ KVÍZU, PŮLNOČNÍ PŘEKVAPENÍ

23:00-??? REPREZENTACE LGBT TÉMAT VE FANTASY (STAŘEC) – apolitizovaný rozbor přepolitizovaného tématu. Existuje reprezentace homosexuality v současné fantasy bez politického apelu a pocitu, že šlo o povinnou diverzifikační kvótu? Jsou díla zaměřená na LGBT tendenční, nebo mají hodnotu i sama o sobě? Ačkoliv bude LGBT spojovacím tématem, primárním obsahem přednášky bude představení a analýza uměleckých děl v celém jejich kontextu, nikoliv pouze z hlediska sexuálních minorit.

 

NEDĚLE:
9:30 – 11.30 BLBCI, TUPOUNI A HLUPCI – KOŘENÍ POHÁDEK (KAERI) – Jejich revírem jsou pohádky. Jejich tempo je vražedné – alespoň co se týče různých úletů, přehmatů a průšvihů, do kterých dostávají sebe i celé širé okolí. Pokud máte rádi kiksy, kterých se dopouští někdo jiný, chcete pozdvihnout své intelektuálské obočí a nebo prostě jen zjistit, kolik typů a tváří má lidská blbost, jste srdečně zváni. (zn. Synáček rád husí játříčka!)

11:30-12:00 O CONU PO CONU