PROGRAM

Vizte níže, na co se letos těšit a čeho se obávat! :)

PÁTEK:
19:30 -20:00 ZAHÁJENÍ

20:00-21:00 ZEMĚ V HLUBINÁCH ČASU (ALEX) – Podíváme se na to, jak divná byla naše planeta v průběhu geologického času. Kontinenty se pohnou, atmosféra se vydá do kyslíkového baru a možná přiletí i asteroid.

21:00-??? SKUTEČNÝ HORNBLOWER (OZZY) – Pojďme se chvilku plavit po mořích za napoleonských válek… Ač C. S. Forester nikdy veřejně nepřiznal, kdo byl předobrazem jeho slavné literární (a později i seriálové) postavy, Hornblowerova dobrodružství jsou evidentně inspirována reálnými postavami a jedna z nich vyčnívá více, než ostatní: admirál Sir James Alexander Gordon, GCB.

 

SOBOTA:
9:00-10:00 RANÍČEK

10:00-11:30 POSTAPO LITERATURA (WERE) – Svět se nachází na pokraji svého konce. Jenže každý si tento konec představuje zcela jinak. Přijde zánik lidstva z rukou lidí, přírodní katastrofy nebo snad vetřelců? Každý autor knih má na toto svůj názor. Ráda bych Vám proto představila pár velmi zajímavých knih na toto téma a pár zajímavých faktů, kde tento žánr můžeme ještě najít.

12:00 – 13.30 VESELÉ HISTORKY Z TVORBY TŘÍ KAPITÁNŮ (MICHAEL) – Mám rád filmy Jackieho Chana a vždycky mě baví, jak na konci během titulků vidíme, kde všude si dokázal během natáčení trozbít hubu. Tohle asi nebude TAK zábavné, ale v zásadě podobné.

13:30-15:00 POETICKÝ KOUTEK STRÝCE LEONARDA (LEONARD) – Netěšte se na všeliké -ismy ve volném verši; nemám je rád. Netěšte se ani na nyvé vzdychání lyriků. Budu do vás cpát hutnou epiku, která má o čem vyprávět – a začneme Viktorem Dykem, o kterém jste se všichni učili ve škole, leč pochybuji, že ho mnoho z vás doopravdy zná…

15.00-16.30 VÁCLAV IV. (DARTH ZIRA) – Jedna z nejkontroverznejších postav české historie, o které existuje víc smyšlenek a mýtů než fakt. Podle jedněch to byl dobrý, spravedlivý a přímo „lidový“ král, podle druhých naopak neschopný opilec, tyran a vztekloun, co se neštítil ani poskvrnit si ruce vraždou. Jak to tedy bylo doopravdy? Vážně chodil po pražských hospodách v doprovodu kata a svou manželku podváděl s lazebnicí Zuzanou? Mučil osobně svatého Jana Nepomuckého? Jaký měl skutečně vztah k Mistru Janu Husovi? A nakolik si rozuměl se svým nevlastním bratrem Zikmundem?

17:00-19:00 VEČEŘE V HOSPODÁCH

19:30-21:00 RYTÍŘ A KŮN (VĚRA M.) – KŮŇ A JEHO RYTÍŘ (VĚRA M.)
Jsou to hrdinové. Výkvět středověké společnosti, elitní válečníci, kterým se nikdo nevyrovná. Avšak co by byl rytíř bez oře tak vznešeného?
Kůň je věrným průvodcem člověka. A občas i Achillovou patou autorů fantastiky. Co je třeba vědět, než necháte postavu usednout na koňský hřbet? Na vážné nevážné přednášce autorky historické fantastiky Věry Mertlíkové vás mimo jiné čeká:
- hipologické minimum
- pár slov o středověkém jezdectví a vozatajství
- „To zvíře mluví!“ – galerie koňských hrdinů z rytířských písní a legend
Pravda a fikce aneb Proč nemůžu nasedat na koně jako Legolas?
Vítáni jsou všichni, kdo mají rádi historii, fantastiku, koně nebo jen dobrou zábavu!

21:00-22:30 ÚVOD DO SVĚTA KOLA ČASU (JARMILA) – Kolo času od Roberta Jordana je mohutná epická fantasy série, která stojí za přečtení. Na podzim se podle ní začne natáčet seriál, je tedy nejvyšší čas dozvědět se něco o jeho předloze, pokud jste ji nečetli – ať už máte v úmyslu ji číst nebo se jen těšíte na seriál, tato přednáška by vám mohla poskytnout malý (a téměř spoiler-free) náhled do světa onoho veledíla.

22:30-23:00 VYHODNOCENÍ KVÍZU, PŮLNOČNÍ PŘEKVAPENÍ

23:00-??? REPREZENTACE LGBT TÉMAT VE FANTASY (STAŘEC) – apolitizovaný rozbor přepolitizovaného tématu. Existuje reprezentace homosexuality v současné fantasy bez politického apelu a pocitu, že šlo o povinnou diverzifikační kvótu? Jsou díla zaměřená na LGBT tendenční, nebo mají hodnotu i sama o sobě? Ačkoliv bude LGBT spojovacím tématem, primárním obsahem přednášky bude představení a analýza uměleckých děl v celém jejich kontextu, nikoliv pouze z hlediska sexuálních minorit.

 

NEDĚLE:
9:30 – 11.30 BLBCI, TUPOUNI A HLUPCI – KOŘENÍ POHÁDEK (KAERI) – Jejich revírem jsou pohádky. Jejich tempo je vražedné – alespoň co se týče různých úletů, přehmatů a průšvihů, do kterých dostávají sebe i celé širé okolí. Pokud máte rádi kiksy, kterých se dopouští někdo jiný, chcete pozdvihnout své intelektuálské obočí a nebo prostě jen zjistit, kolik typů a tváří má lidská blbost, jste srdečně zváni. (zn. Synáček rád husí játříčka!)

11:30-12:00 O CONU PO CONU